امروزه تلاش برای بهره برداری از منابع انرژی تجدید پذیر، باعث افزایش استفاده از انرژی خورشیدی شده است. صنعت انرژی خورشیدی تنها در دهه گذشته توانسته بیش از ۵۰% رشد کند؛ رشدی که مرهون حمایت های فدرال (مانند اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری خورشیدی)، و افزایش تقاضای تجاری و صنعتی برای این انرژی پاک بوده است. از آنجایی که ارزش صنعت انرژی خورشیدی همچنان در حال افزایش است؛ لذا می توان گفت که ستون فقرات این صنعت، یعنی پنل خورشیدی ارزش مطالعه و صرف وقت را دارد. بنابراین ما در این راهنما قصد داریم تا انواع پنل های خورشیدی موجود در بازار و نقاط ضعف و قوت آنها را مورد بررسی قرار داده و ببینیم که کدام یک از آنها برای کاربردهای خاص مناسب تر هستند.

از پنل های خورشیدی می توان برای کاربردهای متنوعی از جمله سیستم های برق برای مکانهای  دور دست ، برق تجهیزات ارتباط از راه دور ، سنجش از دور و البته برای تولید برق توسط سیستم های الکتریکی خورشیدی مسکونی و تجاری استفاده کرد.

در اینجا، ما در مورد تاریخچه ، فن آوری و مزایای کاربرد صفحه های خورشیدی صحبت خواهیم کر و این که که صفحه های خورشیدی چگونه کار می کنند ، چگونه ساخته می شوند و چگونه برق تولید می کنند.

پنل خورشیدی چیست؟

از پنل های خورشیدی برای جمع آوری انرژی خورشید و تبدیل آنها به برق استفاده می شود. نوع معمولی آنها از سلول های خورشیدی مجزایی تشکیل شده اند که هر کدامشان از لایه هایی از سیلیکون، بور و فسفر ساخته می شوند. لایه های بور و فسفر به ترتیب بارهای مثبت و منفی را تامین می کنند، و ویفر سیلیکون (Silicon Wafer) نیز نقش یک نیمه هادی را ایفا می نماید.

انرژی خورشیدی با خورشید آغاز می شود. صفحات خورشیدی (که به آنها “پنل PV” نیز گفته می شود) برای تبدیل نور خورشید ، که از ذراتی از انرژی به نام “فوتون” تشکیل شده است ، به الکتریکی تبدیل می شود که می تواند برای تأمین بارهای الکتریکی استفاده شود.

وقتی فوتون های خورشید به سطح پنل برخورد می کنند؛ الکترون ها را از ساندویچ سیلیکون خارج می کنند و آنها را وارد میدان الکتریکی تولید شده توسط سلول های خورشیدی می نمایند. در نتیجه یک جریان جهت دار به وجود می آید که در نهایت به یک نیروی قابل استفاده کنترل شده تبدیل می شود.

کل این فرآیند اثر فتوولتاییک نامیده می شود، به همین دلیل است که پنل های خورشیدی به پنل های فتوولتاییک یا PV هم معروف هستند. غالباً یک پنل خورشیدی معمولی حاوی 60، 72 یا 90 سلول خورشیدی مجزاست.

جهت آشنایی با تاریخچه انواع پنل های خورشیدی می توانید به وب سایت شرکت دادمان یزد مراجعه نمایید.