نخ ملانژ یک محصول نخی رنگ شده است؛ یعنی بخشی از الیاف قبل از مخلوط شدن و ریسیده شدن به شکل نخ، رنگ می شوند. فرآوری آن در مقایسه با فرآوری نخ معمولی باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود؛ چرا که نخ های معمولی ابتدا ریسیده شده و بعد رنگ می گردند. این نوع نخ یک محصول لیفی رنگ شده است که تا ۶۰% در مصرف آب صرفه جویی می کند و در مقایسه با محصولات لیفی رنگ شده معمولی، ۶۰% کمتر پساب به وجود می آورد. نخ های ملانژ حاوی مزایای زیادی هستند که صرفه جویی در انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و حفاظت از محیط زیست تنها پاره ای از آنها به شمار می آیند.

مد و فشن

در نخ های ملانژ می توان رنگ های مختلف را در قالب یک نخ عرضه کرد؛ این کار باعث می شود تا آنها از نظر رنگی غنی بوده، و انعطاف پذیری و لطافت خاصی داشته باشند. منسوجات ساخته شده با نخ ملانژ، یک جلوه چرخه ای مبهم و خاص دارند. شرکت های فعال در این حوزه نه تنها به تولید انواع مختلف نخ های ملانژ آن هم با کیفیت بالا می پردازند، بلکه خود را متعهد به تولید محصولاتی با رنگ های مد روز بین المللی نیز می دانند؛ چرا که هدف این شرکت ها غنی سازی سری رنگ های نخ ملانژ و عناصر مد، توسعه دنیای رنگارنگ اکسسوری های مد، برآورده کردن نیازهای مشتریان، تقدیر و تمجید از متخصصان فعال در عرصه رنگرزی بین المللی و طراحان برند در داخل و خارج از کشور است.

فناوری

نخ ملانژ روند رنگرزی منحصر به فردی دارد و از نظر رنگ الیاف، مطابقت رنگ و ساخت منسوجات ترکیبی با الیاف متعدد، با روند پیشرفت فناوری همگام است. شرکت ها براساس شیوه تولید ریسندگی حلقه ای نوآورانه چند فرآیندی، در وهله اول از روش های ریسندگی اپن اند، MVS و روش تولید نخ نیمه فاستونی استفاده می کنند. علاوه بر این به صورت مستمر در تمامی جهات مثل رنگرزی، مواد، فرآیندها و فناوری از روش های نوآورانه استفاده می گردد تا محصولات و سیستم ها از هر جهت غنی شوند.

کاربردهای نخ ملانژ

از نخ ملانژ به صورت گسترده در ماشین های بافندگی تاری و پودی، ماشین های بافندگی با بستر V شکل و ماشین های پیچاندن نخ روی بوبین ها استفاده می شود. برای تولید انواع منسوجات می توان از آن استفاده کرد که برخی از آنها عبارتند از لباس زیر، پارچه، لباس کژوال، لباس ورزشی، پیراهن، لباس های یکدست حرفه ای، جوراب، انواع محصولات پارچه ای، ملحفه و انواع کالای خواب، حوله، پارچه های تزئینی و سایر محصولات منسوج خانگی.

معمولاً از این نوع نخ در صنعت نساجی برای تولید پاره ای از اقلام تجاری استفاده می شود که عبارتند از:

 • اقلام تریکو
 • اقلام بافته شده
 • جوراب
 • پیراهن
 • ژاکت
 • ماشین آلات تاری و پودی
 • لباس ورزشی
 • پارچه های تزئینی
 • حوله
 • لباس های یک دست تجاری
 • پارچه های خانگی

به طور کلی اصطلاح ملانژ (Mélange) برای نخ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که با ترکیب دو الیاف ساخته می شوند (حال چه این الیاف از یک نوع و چه از نظر رنگ، یا نوع الیاف مورد استفاده با هم تفاوت داشته باشند). از این رو می توان آن را به دو دسته اصلی طبقه بندی کرد:

نخ ملانژ ترکیبی

نوعی نخ است که در آن الیاف مختلف با نسبت های ثابت و مشخصی با هم مخلوط یا ترکیب می شوند؛ مثل مخلوط پنبه – پلی استر. در نخ های ملانژ ترکیبی از دو دسته الیاف مختلف استفاده می شود؛ علاوه بر این رنگ این الیاف نیز ممکن است متفاوت باشد. معمولاً عمده ترین انواع ترکیبی شامل نخ های ملانژ پنبه – پلی استر و نخ های ملانژ پنبه – ویسکوز هستند. درصد ترکیب الیاف مختلف در نخ های ملانژ معمولاً به صورت ۵۰-۵۰، ۳۰-۷۰، ۲۰-۸۰ و غیره است.

نخ ملانژ غیر ترکیبی

در این نخ، الیاف مختلف برای ایجاد نخ با هم ترکیب نمی گردند؛ اما از الیافی ثابت با رنگ های مختلف برای ساختن نخ استفاده می شود. مثل نخ ۱۰۰% پنبه ای رنگ شده، نخ ۱۰۰% بامبو و مواردی از این نوع. به عبارت دیگر انواع غیر ترکیبی فقط از الیاف خالص ساخته می شوند. برای ساخت نخ های ملانژ غیر ترکیبی می توان از الیاف مشابه با رنگ های مختلف استفاده کرد. از جمله محبوب ترین نخ های ملانژ غیر ترکیبی می توان به ۱۰۰% پنبه و ۱۰۰% پلی استر اشاره نمود.

در ضمن نوعی از نخ های ملانژ وجود دارند که به آنها «heather» گفته می شود. این نخ ها ترکیبی چشم نواز و ابتکاری از انواع الیاف هستند که برای ساخت پارچه های با ساختارهای زیبا و منحصر به فرد، به هم بافته شده یا از طریق آن کشباف می گردند.

ظاهر پارچه های ساخته شده با آن، بسیار جذاب و منحصر به فرد است؛ بنابراین این نخ ها بسیار محبوب هستند. جلوه شبه موجی این نخ ها به دلیل استفاده از ترکیب الیاف متنوع با رنگ های مختلف برای ساخت آنهاست؛ همین مورد سبب شده تا محبوب تر بوده و ظاهری فاخر داشته باشند. در ضمن پارچه های تولید شده با آن نیز بسیار نرم هستند.

از نخ های ملانژ بیشتر در صنعت بافتنی (تریکوبافی) و جین استفاده می شود. در صنعت تریکوبافی بیشتر نخ ملانژ برای تولید تی شرت، بالاپوش، شلوار، لباس زیر، لباس شنا، جوراب، ملحفه، پرده عمودی و حوله به کار می رود. در صنعت جین، این نوع نخ عمدتاً به عنوان پود مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت آشنایی بیشتر با انواع نخ ملانژ به وب سایت شرکت رسن ریس مراجعه کنید.